ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Pharma

portál

zde

Jak to vidí Jiří Stránský

Marketing

23/06/2019

Zpět

Když dnes mluvíme o eReceptu nebo o různých variantách zdravotních knížek, případně o propojení s elektronickou neschopenkou, bereme to úplně samozřejmě. Přitom při pohledu zpět o méně než jednu lidskou generaci byla tato řešení ještě v plenkách.

Farmaceutický trh se v Čechách (a na Slovensku) otevřel v průběhu roku 1991, kdy začalo být zajímavé o obchodu v tomto segmentu uvažovat, neboť byly zrušeny dovozní plány. Dovozní plán v éře plánovaného hospodářství zajišťoval, že v lékárnách byly i jiné léky než jen domácí provenience. Jakmile byly dovozní plány zrušeny objevila se zastoupení prvních velkých firem a po nich postupně následovaly další. To byla doba, kdy jsem se v obchodu s léky objevil já.
První softwary, se kterým jsem se setkal, byly Excel a WordPerfect. Excel tehdy používal kromě IT manažera pouze finanční manažer a textový procesor kraloval v oddělení Regulatory Affairs (registrace). Z dnešního pohledu trvalo věky, než jsme začali používat první CRM systém, tehdejší terminologií e-TMS (Territory Management System). Napřed jsme se ale museli dopracovat k notebookům. 

Dnešní prodejní týmy jsou natolik elektronizované, že se blok a tužka pomalu stávají raritou. Farmaceutický reprezentant má dnes k dispozici nejen většinu aplikací on-line, ale stále více společností přechází do cloudu včetně toho, že svým prodejním týmům dávají k dispozici pouze mobilní zařízení – nejčastěji tablety. Veškerá práce pro firmu se potom pohybuje na uzavřeném okruhu, který jde snadněji ochránit před nežádoucími vlivy okolního digitálního světa a v němž lze snadněji ohlídat dělící čáru mezi „firemním“ a „soukromým“. V cloudovém prostředí jsou dnes kromě CRM systémů provozovány i systémy na zpracování prodejních dat, různé varianty objednávkových systémů a také praktické aplikace, například pro vyúčtování nákladů nebo knihu jízd. 

Na prezentace dnes už dávno nestačí pouze PowerPoint (já pamatuji ještě fotografické diapozitivy). K dispozici jsou interaktivní prezentační systémy s možností ukládání analytických dat a geolokací. Problematika geolokace je obecně velmi zajímavá. Tuto funkci nabízí většina na trhu dostupných systémů a její výstupy slouží jako podklad pro řadu užitečných nástrojů, které umí ušetřit čas a rutinu. První reakce je ale vždy trochu opatrná – vytváření Velkých Bratrů straší i ty, kteří knihu 1984 nečetli.

Kam se můžeme ještě posunout? Limitem je jen to příslovečné nebe, zejména pokud jde o technologie. Pokud jde o použití v reálném životě je jejich přínos větší tam, kde se jedná o automatizaci rutinních procesů nebo o aplikace typu Business Intelligence. Zde lze použít algoritmy pro sledování vývoje trhu nebo například predikci vývoje prodejů u nových přípravků kdy lze pracovat s parametry podobných, na trh již uvedených, léků. 

Zajímavé a dynamické prostředí je nyní zejména v oboru telemedicíny, kde se po existujících mobilních sítích přenáší soubory dat, obsahující nejen statické analytické údaje o zdravotním stavu jako jsou například RTG snímky, hladina krevního cukru nebo srdeční rytmus, ale i dynamické údaje z kontinuálního monitoringu. Slibnou cestou k základům standardizované e-Diagnostiky jsou také aplikace na vyhledávání vhodných pacientů do studií, postavené na analýze vzájemných vazeb mezi existujícími údaji.