ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Pharma

portál

zde

Data, data a opět data

Jiří Stránský

23/06/2019

Zpět

Data data data. Dříve tohle slovo znamenalo třeba datum narození, nebo datum rande nebo lékařského vyšetření. Dnes to znamená informace, a kdo má informace má moc. Nebo se to alespoň tak říká. Některá data nám dávají moc vědět, jak věci skutečně jsou a následně i něco udělat pro to, aby byly jinak, pokud se nám nelíbí jak jsou. Zajímavou kapitolou jsou data o vývoji spotřeby léčiv v konfrontaci s pylnutím času. Pojďme se podívat na náš život za posledních několik let ze dvou úhlů pohledu. Jeden z nich je naše duševní zdraví a ten druhý to tělesné, eufemisticky bychom to mohli označit jako průběh sexuální revoluce v Čechách.

Spotřeba léčiv v ČR se za posledních třináct let ve finančním objemu nezměnila moc, růst je kolem osmi procent, ale zde je třeba vidět a zdůraznit i to, že mezi roky 2008 až 20013 byla dokonce pod výchozí hodnoutou. Tento vývoj přesvědčivě dokládá, že regulační mechanismy fungují a regulátoři plní svou funkci svědomitě. Ve stejném období stagnace celkové spotřeby se však užívání antidepresiv jako skupiny v počtu balení téměř ztrojnásobilo. Asi nám nebylo dobře na duši, ekonomická krize, nezaměstnanost, blbá nálada ...  Ale regulátor fungoval dobře. Tento nárůst se na objemu prostředků z veřejného zdravotního pojištění na rozdíl od spotřeby v kusech téměř neprojevil. Od duše k tělu a od depréze k radosti nebývá vždycky daleko a tak vzhůru do slibované sexuální revoluce. Ženy jsou jako obvykle napřed, jak bývá zvykem i v jiných případech. Spotřeba perorální antikoncepce v počtu balení se zdvojnásobila v letech 2009 – 2011 a od té doby mírně klesá, ale v porovnání s počátečním stavem je dvojnásobná. Mužská sexuální revoluce měla zpoždění jeden rok, ale zato od roku 2010 stále trvá, v rytmu postupného zlevňování základních molekul pro léčbu poruch erekce. Za posledních deset let se počet spotřebovaných balení zečtyřnásobil. Muži, zdá se, stárnou rychleji.


Tato a ještě další jiná data jste mohli vidět na naší snídani na téma Data státní správy, která se uskutečnila na konci března a pro velký zájem ji zopakujeme na začátku června. Držte si termíny a klobouky.